Sağlık Haberleri

Sağlık haberleri kategorisi, sağlık sektöründeki en güncel gelişmeleri ve bilgileri sizinle buluşturuyor. Profesyonel doktorlar, özel hastaneler, klinikler ve saç ekim merkezleri gibi sağlık alanındaki önemli haberleri içeren bu kategori, uzman doktorların tedavi önerileri, şehir hastaneleri hakkında detaylı bilgiler, sağlık sektöründeki klinik yatırımları ve sağlık kuruluşlarının tanıtımlarını içeriyor. Sağlığınıza dair doğru bilgiler ve tedavi seçeneklerine dair önerilerle donatılmış bu kategori, okuyuculara sağlıklı yaşam konusunda değerli içgörüler sunuyor.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Alıcı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kalp damar sağlığının korunması için önemli uyarılarda bulundu. Alıcı, aşırı kırmızı et tüketiminin kalbi yorduğunu belirterek, sağlıklı bir bireyin haftalık kırmızı et tüketiminin 350 gram ile 500 gram arasında olması gerektiğini vurguladı.

Erkek sağlığını olumsuz yönde etkileyen önemli sorunlardan biri olan iyi huylu prostat büyümesi, ileri yaşlarda daha sık görülüyor. Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi’nden Üroloji Uzmanı Doç. Dr. İlter Alkan, prostat büyümesinin tedavisinde kullanılan geleneksel yöntemlerin yerini alan ve büyük bir dönüşüm yaratan Thulium Fiber Lazer (ThuFLEP) yöntemini değerlendirdi.

Dünya genelinde baş dönmesi şikayetlerinin artış gösterdiği bir dönemde, Prof. Dr. Nuri Özgirgin önemli açıklamalarda bulundu. Uluslararası Vestibüler Derneği Başkanı olarak görev yapan Özgirgin, düzenlenen Dünya Vertigo Farkındalık Haftası etkinliklerinde vertigo hastalığına dikkat çekti. “Vertigo’ya Yön Ver” sloganıyla yapılan bu açıklamalar, hastalığın toplum üzerindeki etkilerini ve gelecekteki potansiyel riskleri ortaya koydu.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Esra Taşkıran, multipl skleroz (MS) hakkında önemli açıklamalarda bulundu. MS’in en çok 20-40 yaş arası kadınlarda görüldüğünü belirten Taşkıran, “24 saat süren göz bozukluğu, bir kolda, bacakta ya da her iki bacakta güçsüzlük, yürümede dengesizlik, idrar kaçırma varsa siz de MS hastası olabilirsiniz” dedi.

Büyük Anadolu Hastaneleri Psikiyatri Uzmanı Dr. Akif Taşdemir, çocuklarda sınav kaygısının belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında önemli uyarılarda bulundu. Sınav kaygısı yaşayan çocuklarda kalp çarpıntısı, terleme, titreme gibi fiziki belirtilerin görülebileceğine dikkat çeken Dr. Taşdemir, ebeveynlerin bu belirtilere mutlaka dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nden Uzman Odyolog Hande Çalışkan, vertigonun başka hastalıkların habercisi olabileceğine dikkat çekti. Çalışkan, “Vertigo, bazen vücuttaki başka sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Örneğin, zehirlenme durumlarında, hormonal değişikliklerde (gebelikte), demir eksikliği veya B12 vitamini eksikliği gibi durumlarda da vertigo ortaya çıkabilir.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölümünden Prof. Dr. Dilek Ünal, meme kanseri tedavisinde kullanılan radyoterapi yöntemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Günümüzde meme kanseri hastalarına daha erken tanı konulabildiğini ve sağ kalımların arttığını belirten Prof. Dr. Ünal, bu hastalıkta radyoterapinin önemine vurgu yaptı.

Gözlerin sadece görme işlevi değil, pek çok hastalığın sinyallerini de verdiğine dikkat çeken Medicana Sağlık Grubu Göz Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Berna Şahan, “Beyin kanamasından, yüksek tansiyona, diyabetten bağışıklık sistemi hastalıklarına kadar pek çok hastalığı gözlerinizdeki değişikliklerden fark edebilirsiniz” diyerek göz sağlığını korumak için önemli önerilerde bulundu.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Sevil Karaman, 13-19 Mayıs Miyopi Farkındalık Haftası kapsamında çocuklarda miyopi görülme sıklığının arttığına dikkat çekti. Doç. Dr. Karaman, yoğun ekran kullanımı, kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçirme ve dış mekânda aktivitelerin azalmasının miyopinin artmasında rol oynadığını belirtti.

Güven Hastanesi Nefroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Tayfun Eyileten, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü vesilesiyle Türkiye’deki hipertansiyon hastalığına dikkat çekti. Hipertansiyonun, kardiyovasküler sistem ve böbrek üzerinde birçok olumsuz etkisi olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Eyileten, “Ülkemizdeki hipertansiyon hastalarının neredeyse yarısının hipertansiyon hastası olduğundan haberi yok” dedi.

Hipertansiyon konusunda uyarılarda bulunan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Turhan, “Hastaların yüzde 5’inde tansiyon yüksekliğine, ailesel yatkınlığın dışında başka hastalıklar da sebep olabilir. Böbrek hastalıkları, genel olarak böbrek fonksiyonlarının bozulması ya da işlevini tam yerine getirememesi ve böbrekleri besleyen atar damarlarda daralma bu hastalıklar arasındadır” dedi.

Denizli’deki Özel Tekden Hastanesi’nde görev yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Cengiz Bahtiyar, alerjik hastalıkların en çok burun, sinüs, göz ve akciğerlerde görüldüğünü belirtti. Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte artan alerjik şikayetler üzerine konuşan Dr. Bahtiyar, “Alerjik hastalıklara neden olan alerjenlerden korunma, tedavinin en önemli basamaklarından birisidir” ifadelerini kullandı.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nin deneyimli Üroloji Bölümü doktorlarından Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yücel Boz, böbrek taşlarının oluşum sürecine ve bu sağlık sorununun yaygınlığına dikkat çekti. Dr. Boz, “Her 10 kişiden biri hayatı boyunca en az bir kez böbrek taşıyla karşılaşabilir,” diyerek bu konuda önemli bilgiler paylaştı.

Emsey Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Erdal Uzuner, orta kulak iltihabının çoğunlukla çocuklarda görülen ancak yetişkinleri de etkileyebilen bir sağlık sorunu olduğunu belirtti. Op. Dr. Uzuner, “Genellikle çocukları etkiler ancak yetişkinleri de etkileyebilir. Kulak içinde bulunan orta kulak bölgesindeki sıvı birikimi ve enfeksiyon sonucu ortaya çıkar.

Soğuk ve yağmurlu kış günlerinin ardından gelen sıcak ve güneşli havalar, birçok kişide “yorgun, bitkin ve neşesiz” hissetmeye yol açabiliyor. Acıbadem Kent Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Selin Ok, bu mevsim geçişinde görülen “Bahar yorgunluğu” ile ilgili çeşitli önerilerde bulundu. Ok, bu yorgunluk haline karşı sağlıklı bir beslenme formülü geliştirdi ve şu tavsiyelerde bulundu

Parvovirüs B19, özellikle çocuklarda görülen ve “beşinci hastalık” olarak bilinen bir enfeksiyon olarak bilinirken, son zamanlarda yetişkinleri de etkilemeye başladı. Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri’nden Prof. Dr. Aynur Eren Topkaya’ya göre, yetişkinlerde şiddetli eklem ağrıları ve şişliklerle seyreden bu enfeksiyon, farklı hastalıklarla karıştırılabiliyor.

VM Medical Park Pendik Hastanesi’nden Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Selçuk Nafız Çekmeceli, ekran bağımlılığının göz sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti. Çekmeceli, tablet, bilgisayar ve cep telefonu gibi cihazların yoğun kullanımının, “bilgisayar görüş sendromu” olarak bilinen göz yorgunluğuna yol açabileceğini belirtti.

Prof. Dr. Ethem Murat Arsava, 10 Mayıs İnme Farkındalık Günü’nde yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinin 2020 yılında kaydedilen 507 bin 938 ölümün 183 bin 109’unun kalp-damar sistemi hastalıklarından kaynaklandığını gösterdiğini belirtti. Bu dönemde, inme nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 35 bin 880 olduğunu ifade eden Arsava, “Türkiye’de her 15 dakikada bir kişi inme nedeniyle yaşamını yitirmektedir” dedi.