Röportajlar

n24’e özel röportajların yer aldığı bu kategoride n24 tarafından hazırlanmış özel sohbet ve röportajları okuyabilirsiniz.

Müzik dünyasında devrim yaratan bir girişim, Türkiye merkezli Shark Instruments, elektrik gitar üretiminde çığır açıyor. Cem Köksal liderliğindeki şirket, yüzde 95 yerlilik oranı ve 20 milyon euro değerleme ile dikkat çekiyor. 6 yaşında mandolinle başlayan müzikal serüveni, Köksal’ı Shark Gitar’ı yaratmaya ve Shark Instruments’ı kurmaya yönlendirdi.

Girişimcilik, zaman zaman büyük riskler almayı ve küçük yatırımlarla büyük başarılara imza atmaya dayalı bir alan olarak tanımlanabilir. Bu anlamda, AppSumo kurucusu ve CEO’su Noah Kagan’ın hikayesi oldukça dikkat çekici. Kagan, sadece 60 dolarlık bir yatırımla nasıl 80 milyon dolarlık bir gelir elde ettiğini anlatarak, girişimcilik dünyasına ilham kaynağı oluyor.

Silikon Vadisi’nin önde gelen risk sermayesi firmalarından biri olan Peak XV, geçen yıl Sequoia Capital’den ayrılan bir girişim sermayesi firması, bu hafta Hindistan, Güneydoğu Asya ve Avustralya’dan portföy şirketlerini “dalma” gezisine çıkarıyor. Şirket, sektörün önde gelen isimleriyle buluşmak için, girişim sermayesi firmasının genişleyen hizmet ve ağını yansıtıyor.

Doğu Afrika’da sağlık sektörüne yenilikçi yaklaşımlar getiren İlara Health, özel kliniklere tanı cihazlarına ve farmasötik ürünlere erişim imkanı sunan bir sağlık teknoloji firması olarak öne çıkıyor. Kenya merkezli şirket, pre-Series A turunda 4.2 milyon dolarlık borç ve öz sermaye desteği sağladı.

Lüks aksesuar kiralama şirketi Vivrelle’ın kurucusu Blake Geffen ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, tutku ve kararlılıkla dolu bir hikaye keşfedin. Blake, Maldivler’deki balayında “bellini içmeyi geçip” şirketi üzerinde çalışmaya başladı ve o tutku dolu çaba, şu anda milyonlarca dolarlık yatırım ve ünlülerin destekçisi olan bir başarıya dönüştü.