İş Dünyası

İş Dünyası kategorisi, holding bültenleri, holding haberleri, sanayiciler, iş adamları, iş kadınları gibi kilit konularla donatılarak okurlarına kapsamlı bir içerik sunmaktadır. Bu dinamik kategori, büyük şirketlerin stratejilerini detaylı bir şekilde inceleyerek sektör liderlerinin izinde olmanıza olanak tanır. Holding haberleri bölümü, kurumsal haberleri ve sektörel gelişmeleri ayrıntılı bir biçimde sunarak iş dünyasının nabzını tutar. Yatırım Dünyası başlığı altında, finans dünyasının nabzını tutan analizler, piyasa güncellemeleri ve önde gelen iş figürleri hakkında haberlere kolayca erişim sağlar. İş Dünyası kategorisi, iş dünyasında etkisi olan isimlere dair röportajlar ve kariyer haberleri ile iş insanlarına ilham kaynağı olur. Şirketlerin kurumsal haberleri, sektörel gelişmeleri yakından takip etmek isteyen okuyucular için güncel ve etkili bir bilgi kaynağı sunmaktadır.

Nvidia’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, yaklaşık otuz yıldır zengin bir iş insanı olarak tanınıyor, ancak serveti son birkaç ayda inanılmaz boyutlara ulaştı. Şirketi, 1993 yılında Kaliforniya’daki bir Denny’s’de kurulan Nvidia, başlangıçta video oyun sistemleri için kullanılan ancak günümüzde yapay zeka teknolojilerinin taleplerini karşılayabilecek kadar güçlü mikroişlemciler üretiyor.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker, şirketin ‘Mutlu Et Mutlu Ol’ felsefesi ve küresel değerlerine sadık kalarak büyümeye devam ettiğini açıkladı. Ülker, Türkiye’deki güçlü ve istikrarlı büyümelerini sürdürerek, küresel yatırımların da katkısıyla holdingin ‘Global Lider’ konumunu daha ileri taşımayı hedeflediklerini belirtti.

BMI Business School tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu, Türkiye’nin en başarılı CFO’larının belirlendiği liste kamuoyuyla paylaşıldı. Vodafone Türkiye, Arçelik, TAB Gıda, Vaillant Group Türkiye, Sabancı Holding, TAV Havalimanları Holding, Zorlu Holding, Borusan Holding, Yıldırım Holding gibi ulusal ve uluslararası birçok şirketin finans liderleri bu prestijli listede yer aldı.

Sabancı Üniversitesi’nin Onursal Başkanı ve tanınmış iş insanı Sakıp Sabancı, vefatının 20. yılında Sabancı Center’da düzenlenen bir törenle anıldı. Törene İstanbul Valisi Davut Gül, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sabancı ailesi üyeleri ve Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç gibi pek çok önemli isim katıldı.

Endeavor Türkiye tarafından düzenlenen gala gecesi, girişimcilik ve iş dünyasının önde gelen isimlerini buluşturdu. Gala, 25 Nisan’da gerçekleşti ve Ali Koç, Murat Özyeğin, Özcan Tahincioğlu ve Suzan Sabancı gibi sektör liderlerine onur ödülleri verildi. Ayrıca, Udemy ve Carbon Health’in kurucusu ve CEO’su Eren Bali ve Insider kurucu ortağı Hande Çilingir’in de katılımıyla, girişimcilik üzerine çarpıcı bir panel düzenlendi.

Uludağ Ekonomi Zirvesi (UEZ Sapanca 2024), bu yıl 13. kez Türkiye ve dünya çapından siyaset, iş dünyası ve akademi dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Eksim Holding sponsorluğunda gerçekleştirilen ve “21’inci Yüzyıl İçin Sürdürülebilir İş Modelleri ve Stratejiler” temasını taşıyan beşinci panelde, iş dünyasının sürdürülebilirlikle ilgili güncel trendleri masaya yatırıldı.

Günaydın Et Restoranları’nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Asan, Birleşik Arap Emirlikleri’nde önemli bir başarıya imza attıklarını duyurdu. Dubai’deki restoranlarının günlük cirosunun 600 bin doları geçtiğini belirten Asan, bu başarının ardından yeni hedeflerinin günlük 2 milyon dolar ciro olduğunu ifade etti.

Zorlu Holding, Türkiye’nin en büyük ve en köklü şirketler grubundan biri olarak, 60’tan fazla şirketi, 32 binin üzerinde çalışanı ve yıllık 6,1 milyar dolarlık cirosu ile dikkat çekiyor. Bu büyük ailenin başarılı rotasını çizen Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, uzun yıllar boyunca şirkete hizmet verdikten sonra, Haziran ayı itibarıyla CEOluk görevini Zorlu Holding yeni CEO’su Bekir Cem Köksal’a devredecek ve emeklilik hayatına adım atacak.

Türk İş Dünyasının önemli çatı kuruluşlarından biri olan TÜSİAD, sanayide dijital dönüşümü hızlandırmak ve desteklemek amacıyla kurduğu TÜSİAD SD² platformuyla dikkat çekiyor. Bloomberg HT’nin Gündem Teknoloji programına konuk olan TÜSİAD SD² Görev Gücü Başkanı Onur Eren, platformun çalışmaları ve dijital dönüşümdeki rolü üzerine önemli açıklamalarda bulundu.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’deki depremzedelere destek olmak amacıyla önemli bir finansman paketini harekete geçirdi. Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş.’ye (RGY), 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgelerde ekonomik ve sosyal iyileşmeyi hızlandırmak üzere 30 milyon Euro tutarında bir kredi sağladığını duyurdu. Bu finansman, Avrupa Birliği (AB) garantisi altında sunuluyor, böylece bölgenin kalkınması için kritik bir adım atılmış oluyor.

Aydın Doğan Vakfı, dezavantajlı kız çocuklarının eğitim ve sosyal hayata katılımlarını artırmak ve onlara daha parlak bir gelecek sunmak amacıyla başlattığı ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ projesi için Avrupa Birliği’nden önemli bir destek aldı. 700 bin Euro tutarındaki bu hibe, projenin hem finansal kaynaklarını güçlendirecek hem de hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol oynayacak.

İzmir’in büyüyen nüfusu ve artan ihtiyaçlarına karşın, yatırım alanında yaşanan sıkıntılar, kentin önde gelen iş insanlarından Bakioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Bakioğlu’nun dikkat çekici açıklamalarına sahne oldu. Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayan Bakioğlu Holding, arsa fiyatlarının yüksekliği, ara eleman bulma problemi ve uygun yatırım koşullarının tahsis edilmemesi gibi nedenlerle yatırımlarını yurt dışına taşıma noktasına geldiğini belirtti.

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, geçtiğimiz günlerde ABD’nin gözde tatil şehirlerinden Miami’deki yeni evinin keyfini çıkartırken görüntülendi. Kendisine yakın arkadaşı ve aynı zamanda emlakçısı olan Nurdan Yıldırım eşlik etti. Yıldırım, Koç için sadece bir ev sahibi değil, aynı zamanda bir rehber görevi de gördü. İkili, Miami’deki kahvaltılarıyla dikkat çekerken, Koç’un bu ziyareti hakkında daha fazla detay ortaya çıktı.

Türkiye’nin önde gelen sanayi ve finans gruplarından biri olan Koç Holding, 2023 yılına ait finansal sonuçlarını açıkladı. KAP’a yapılan açıklamaya göre, Koç Holding konsolide bazda toplam 54,5 milyar ABD doları gelir elde etti ve 3,7 milyar ABD doları kombine yatırım gerçekleştirdi. Şirketin son 5 yıldaki kombine yatırımları ise 11,2 milyar USD’ye ulaştı.

Dijital varlık alım-satım platformu Bitexen, sektördeki lider konumunu pekiştirmeye yönelik stratejik hamlelerine devam ediyor. 2020 yılından bu yana şirkete teknoloji ve büyüme alanlarında liderlik eden Yahya Tuğyan Erdem, CEO’luk görevini, blok zinciri ve dijital varlıklar alanında önemli çalışmalara imza atan Alphan Göğüş’e devrettiğini duyurdu.

İstanbul PPP Week, Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) Araştırma Merkezi ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) iş birliğiyle bu yıl sekizinci kez kapılarını açtı. “PPP: Global Greener Growthful (KÖİ: Küresel, Çevreci, Büyüyen)” mottosuyla düzenlenen etkinlik, rekor bir katılımla tamamlandı. Etkinliğin sonunda yapılan çağrıda, önümüzdeki yıl Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilecek olan COP 29’da KÖİ modelinin önemli bir gündem maddesi olarak ele alınması istendi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, uzun bir aradan sonra Türkiye’nin kredi notunu ‘B+’ seviyesine yükseltti. Bu önemli gelişme, Türkiye ekonomisinin uluslararası alanda yeniden güven kazanmasının bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, bu kararı Türkiye ekonomisi için olumlu bir adım olarak nitelendirerek, konuya ilişkin değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaştı.