Siyaset

Milletvekili seçimleri ile cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik siyaset (politika) haberleri ile aday adayları ve adaylara yönelik PR haberlerini buradan okuyabilirsiniz.

Türkiye, Azerbaycan’ın kültürel başkenti olarak bilinen Şuşa şehrinde, Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) öncülüğünde kurulan sismoloji istasyonu ile dost ve kardeş ülke Azerbaycan’a anlamlı bir hediye sundu. Azerbaycan Cumhuriyet Sismoloji Hizmet Merkezi Genel Müdürü Gurban Yetirmişli tarafından yapılan açıklamaya göre, AFAD tarafından kurulan bu sismoloji istasyonunun çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı ve sadece son çevre düzenlemesi ile montaj işlemleri kaldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ABD merkezli haber kanalı CNN International’a verdiği röportajda Ortadoğu politikaları ve Hamas ile ilgili sözleriyle dikkat çekti. Scott McLean’in sorularını İstanbul’dan canlı olarak yanıtlayan İmamoğlu, özellikle Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarını kınarken, İsrail ve Batı’nın tutumuna eleştiriler getirdi.

Ankara Ulus’ta toplanan yüzlerce öğretmen, 2023 KPSS puanlarına dayanarak mülakatsız olarak 68 bin öğretmen ataması yapılmasını talep etti. Ataması yapılmayan öğretmenler, Ankara Ulus Atatürk heykeli önünde toplandılar. Açıklama öncesinde şiddetli yağmur ve doluya rağmen meydanı terk etmeyen öğretmenler, seslerini yetkililere duyurmak için bir araya geldi.

İsrailli tarihçi ve düşünür Yuval Noah Harari, son yazısında Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin İran ve Gazze ile olan gerilimlerde izlediği politikaların İsrail’i ve bölgeyi büyük bir tehlikeye attığını savundu. Haaretz gazetesinde yayımlanan yazısında, “Gazze’den İran’a, Netanyahu Hükümeti İsrail’in varlığını tehlikeye atıyor” başlığını kullanan Harari, mevcut hükümetin yıkıcı politikalarının İsrail’i “tarihi bir yenilgiyle” karşı karşıya bıraktığını ifade etti.

İstanbul’da yaklaşan yerel seçimler öncesinde yapılan son anket çalışmaları, seçmenin nabzını tutmaya devam ediyor. SONAR Araştırma tarafından gerçekleştirilen son anket, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlık yarışında mevcut Başkan Ekrem İmamoğlu’nun liderliğini koruduğunu ortaya koydu. SONAR Araştırma’nın sahibi Hakan Bayrakçı’nın X platformundan paylaştığı anket sonuçlarına göre, İmamoğlu yüzde 47,3 oy oranı ile birinci sırada yer alıyor.

Türkiye, yerel seçimlere sayılı günler kala, ASAL Araştırma’nın 17 farklı şehirde gerçekleştirdiği anket sonuçlarını büyük bir merakla bekliyordu. Güncel yerel seçim anketi sonuçlarına göre hangi parti önde? Hangi aday ne kadar oy alabiliyor? 5-8 Mart ve 13-18 Mart tarihleri arasında farklı bölgelerde yapılan anketler, yerel seçimler öncesinde kamuoyunun nabzını tuttu.

SONAR Araştırma şirketi tarafından yapılan ve SONAR Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı tarafından duyurulan yerel seçim anketi sonuçları, 31 Mart seçimleri öncesinde seçmenlerin nabzını tutuyor. Erzurum, Balıkesir, Muğla, Kocaeli, Bolu, Samsun, Aydın ve Manisa olmak üzere sekiz farklı ilde gerçekleştirilen anket çalışmaları, yerel yönetimlerin geleceği hakkında önemli ipuçları veriyor. İşte, SONAR’ın son seçim anketi sonuçlarına göre il il önde olan partiler ve adaylar:

Yerel seçimlere artık sayılı günler kala, Türkiye’nin başkenti Ankara’da siyasi arenada dengeleri belirleyecek önemli bir gelişme yaşandı. MAK Araştırma şirketinin gerçekleştirdiği ve 4 bin 300 kişinin katıldığı geniş çaplı ankete göre; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı ve mevcut başkan Mansur Yavaş, Ankara seçmeninin %44’lük bir kesiminden destek görüyor.